کنکاش ایران

  • تاریخ : ۱۶ام آبان ۱۳۹۷

خاطره نویسی

به گزارش «صبا»، در این نشست مسئول دفتر فرهنگ و مطالعات پایداری ضمن اشاره به روش‌ تحقیق و مستندنگاری در خاطره گفت: یکی از وظایف خاطره‌نگار تحقیق و بررسی روایات سوژه، رجوع به مستندات تاریخی و درج آن در پانوشت اثر تدوین شده است.

با توجه به اینکه برخی خاطرات به دلیل گذشت زمان و فراموش شدن یا ناقص بودن جزییات، نیازمند تحقیق است. یک خاطره‌نگار باید علاوه بر مطالعه رخدادها و وقایع مربوط به سوژه، برای آگاهی مخاطب تمامی توضیحات مربوط به مفاهیم، اسامی، اصطلاحات و تاریخ‌های دقیق رخدادها را در پانوشت اثر اضافه کند.

اعظم پشت مشهدی همچنین در خصوص اهمیت لحن در روایت و ارتباط آن در شناخت راوی به مخاطب افزود: نویسندگان باید علاوه بر رعایت ساختار خاطره، در انتقال لحن سوژه و شخصیت‌های خاطره دقت کنند تا مخاطب تفاوت سوژه را با شخصیت‌های دیگر روایت درک کند.

در واقع نویسنده با رعایت لحن راوی در متن و استفاده از ابزارهای فرهنگی و بومی می‌تواند علاوه بر زیباسازی و جذابیت متن، به آگاهی مخاطبین در شناخت زبان، گویش‌ها، فرهنگ‌ و آداب و رسوم مناطق مختلف کشور بیفزاید. در ادامه این نشست مجموعه خاطرات مادران شهید هرمزگان مورد نقد و بررسی قرار گرفت. گفتنی است نشست خاطره‌نویسی هر هفته در دفتر فرهنگ و مطالعات پایداری حوزه هنری برگزار می‌شود.