کنکاش ایران

  • تاریخ : ۱۰ام تیر ۱۳۹۷

کنکاش ایران| مالیات خرید و فروش سکه سوژه داغ این روزهای بازار ناآرام بوده است. مدیران اقتصادی بارها از افرادی گفته‌اند که تعداد زیادی سکه طلا را خریده‌اند و این خریداران بزرگ حتی در صف‌های پیش‌فروش سکه بانک مرکزی هم ایستاده‌اند. همین چند روز پیش بود که سراج، رئیس سازمان بازرسی کل اعلام کرد که جوانی ۳۱ ساله ۳۸‌هزار سکه خریداری کرده است و البته پیش از آن هم رئیس سازمان امور مالیاتی نشانی‌های دیگری از خریداران بزرگ سکه پیش‌فروش داده و گفته بود که اطلاعات آنها در اختیار سازمان امور مالیاتی قرار می‌گیرد. با وجود این هیچ‌کس توضیح شفافی نداد که آیا قرار است از خریداران سکه پیش‌فروش‌شده مالیات گرفته شود؟ خریدن چند سکه مشمول مالیات می‌شود و اطلاعات چه کسانی به سازمان امور مالیاتی رسیده است؟ به جز این شایعاتی هم در بازار قوت گرفت که خریداران سکه باید مالیات بر ارزش افزوده پرداخت کنند یا تراکنش‌های بانکی هم مشمول مالیات شده‌اند. این در شرایطی است که بانک مرکزی اعلام کرده است از ۱۰ تیرماه اوراق سکه در بورس قابل معامله است و حالا ممکن است این پرسش برای خریداران و فروشندگان اوراق سکه پیش‌ آید که چه حجمی از دارایی‌شان را باید برای مالیات بپردازند. ما در این گزارش به این پرسش پاسخ می‌دهیم.

میانگین خرید سکه پیش‌فروش

هر نفر ۷۶ سکه

بانک مرکزی اعلام کرده است که بیشتر از ۷‌میلیون و ۶۰۰‌هزار قطعه سکه پیش‌فروش شده است که تاکنون ۸۰۰‌هزار قطعه سکه توزیع شده است. بنا به اعلام بانک مرکزی این تعداد سکه توسط بیشتر از ۱۰۰‌هزار نفر خریداری شده است و بنابراین میانگین خرید سکه توسط هر نفر تنها حدود ۷۶ سکه است. مجتبی احمدی، دبیرکل بانک مرکزی گفته است که تنها ۵۰ نفر بالاترین میزان خرید سکه را داشته‌اند که این تعداد تنها ۵‌درصد سکه‌های پیش‌فروش شده را خریداری کردند. بنابراین خریداران عمده سکه برخلاف تصوری که رسانه‌ها ایجاد کرده‌اند، تعدادشان زیاد نیست.

به گفته کامل تقوی،  رئیس سازمان امور مالیاتی تنها از همین خریداران بزرگ مالیات دریافت می‌شود و لیست آنها به سازمان امور مالیاتی ارسال شده است.

سکه مالیات بر ارزش افزوده ندارد

شایعه دریافت مالیات بر ارزش افزوده از خریداران سکه صحت ندارد. این موضوع در حالی نقل می‌شود که گویا سایت بانک مرکزی در این‌باره دچار اشتباه شده است.

مسعود رحیمی، مدیرکل ریالی و نشر بانک مرکزی گفته است که برای پیش‌فروش سکه مبلغی به‌عنوان مالیات بر ارزش افزوده اخذ نمی‌شود. او همچنین توضیح داده است: اخذ مالیات بر ارزش افزوده در زمان تحویل سکه برای پیش‌فروش به اشتباه در سایت بانک ملی درج شده است. این جمله به اشتباه در سامانه آورده شده و قرار بر این بوده که این مشکل اصلاح شود و قبلا نیز این مسأله به بانک مرکزی اعلام شده بود.

مدیرکل ریالی و نشر بانک مرکزی گفت: بنا بر آن‌چه که اطلاع دارم و مطابق با آن‌چه که پیش از این توافق شده، قرار نیست از مردم برای پیش‌فروش سکه مبلغی به‌عنوان مالیات بر ارزش افزوده اخذ شود.

البته مجتبی احمدی، مدیرکل دفتر نظارت بر امور اجرایی مالیات ارزی افزوده سازمان امور مالیاتی هم گفت: خرید و فروش سکه مشمول مالیات بر ارزش افزوده نیست و گرفتن مالیات از تراکنش‌های بانکی صحت ندارد.

او درباره مطرح‌شدن مجدد شایعه دریافت مالیات ارزش افزوده از دستگاه‌های POS و کارتخوان‌ها گفت: این موضوع در گذشته نیز مطرح شده بود که تکذیب شد و سازمان مالیاتی چنین قصدی ندارد.

اوراق سکه از ۱۰ تیرماه قابل معامله است

بانک مرکزی به‌تازگی به خریداران سکه پیش‌فروش توصیه کرده است که سکه‌هایشان را تبدیل به اوراق گواهی سکه کنند. این موضوع یعنی این‌که سند خرید سکه به خریداران داده می‌شود و این سند به قیمت روز قابل خرید و فروش در بورس است، اما این به آن معنا نیست که اجباری برای خریداران وجود دارد و آنها می‌توانند سکه‌هایشان را به صورت فیزیکی هم دریافت کنند.

مجتبی احمدی، دبیرکل بانک مرکزی در این‌باره گفته است: این بانک متعهد به تحویل تمامی سکه‌های پیش‌فروش شده است، با این‌حال امکان جدیدی در راستای نقدپذیری و تبادل گواهی‌های پیش‌خرید سکه به وجود آوردیم تا افراد بتوانند گواهی سکه‌های خود را قبل از سررسید، در بورس بفروشند.

بانک مرکزی با هماهنگی بورس اوراق بهادار از روز یکشنبه ۱۰ تیرماه در اقدامی جدید، امکان عرضه تمامی حواله‌های پیش‌فروش‌شده سکه را در بورس فراهم می‌کند. این اوراق پس از موعد سررسید در حکم مالکیت سکه طلا بوده و قابل خرید و فروش در صرافی‌ها خواهد بود.

به گفته احمدی، با توجه به قوانین کشور، اوراق سکه که در بورس عرضه می‌شود معاف از مالیات است.